Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 13.02.2024 15:22 (Üye) Soru : Sayın Yetkili; Firmamızda hem yazılım istisnamız var bunu hizmet ihracatı olarak işleme almaktayız. Kurumlar vergisi beyannnamesinde hem yazılım istisnasını hemde %5 kurumlar vergisi oranı indirimini beyannamemizde iki indirimi de düşebilir miyiz Konu ile ilgili geri dönüş rica ederiz.

Cevap : Yazılım istisnası değil İndirimdir. KVK 10/ (1) ğ maddesinde belirtilen İNDİRİM sistemi vardır. madde metnindeki şartlar var ise ; Türkiye'de yerleşmiş olmayan kişilere hizmet veren işletmelerin münhasıran bu faaliyetlerinden elde ettikleri kazancın, elde edildiği hesap dönemine ilişkin kurumlar vergisi beyannamesinin verilmesi gereken tarihe kadar tamamının Türkiye’ye transfer edilmesi şartıyla, %80’i. İNDİRİLİR. şartlar mevcut ise KV de % 5 indirimli ödenir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.