15.02.2024 11:58 |
(Üye)
|
Soru : Merhaba, mükellefim bir Ltd.Şti.'dir. Ocak 2024 döneminde çalışma izni ile bir yabancı personel istihdamı yapılmış ve ilgili ülkeyle uluslararası sözleşme olmadığı için "12-U.SÖZ.OLMAYAN YAB.UYRK.SİGORTALI" sigortalılık kodu ile SGK işe girişi yapılmıştır. Şimdi ise ilgili yabancı işçi için muhtasar prim ve hizmet beyannamesi ile ocak dönemi sigortalı çalışan bilgileri satırında bildirmemiz gerekmektedir. Sorum şudur; Yabancı personelin muhtasar prim ve hizmet beyannamesi ile bildirimi yapılırken BELGE TÜRÜ olarak TÜRK çalışanlarda olduğu gibi "01-TÜM SİG.KOLLARI/YABANCI UYR.DAHİL" seçeneği ile mi beyan edilecektir?.. Yoksa yabancı personel olduğu için BELGE TÜRÜ farklı bir kod mu olacaktır?.. Dönüşünüzü rica ederim. Teşekkür ederim.
Cevap : "01-TÜM SİG.KOLLARI/YABANCI UYR.DAHİL" seçeneği ıuygulanmalıdır.
|