Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 15.02.2024 12:02 (Üye) Soru : Merhaba. 1980 doğumlu, ilk defa 1998 yılında 4/a sgk lı olarak işe başlayan ve 2010 yılında bir çocuk sahibi olan bir bayan 2021 tarihinden itibaren 4/b li olarak serbest ticari faaliyette bulunmaktadır. Emekli olabilmek için eksik günlerini bertaraf etmek için doğum borçlanması yapmak istiyor. Soru 1) Yapacağı doğum borçlanması 4/a hizmeti mi 4/b hizmeti olarak mı değerlendirelecek. Soru 2) istediği gün kadar (kısmi) doğum borçlanması yapabilir mi?

Cevap : Doğum borçlanması yaptığınız tarihte en son hangi statüden prim ödediyseniz, borçlanma primleriniz de o statüye sayılıyor. Yani Bağ-Kur ve isteğe bağlı sigorta kapsamında prim öderken borçlanma yaparsanız, primleriniz 4/b kapsamında sayılmaktadır. Borçlanma gün sayısı sigortalı tarafından belirlenebilmektdedir :Doğum borçlanması doğumdan sonraki en fazla iki yıllık süre için yapılabilir. Her doğumda en fazla 720 günlük süre borçlanılabilir. Bu sürenin üzerinde doğum borçlanması yapılamaz.(en çok 3 çocuk)
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.