15.02.2024 09:21 |
(Üye)
|
Soru : Şirket olarak Gürcistan şubemiz için yapılan harcamaları fatura ile şubeye yansıtma yaptık. Yapılan harcamalar Türkiye’de gider hesaplarında muhasebeleştirildi. Faturayı Yurtdışı şubemize kestiğimizden dolayı KDV’siz olduğundan, fatura kesilirken sistem istisna kodu girmemizi zorunlu kılıyor, o yüzden istisna kodu “302 hizmet ihracı” seçilerek fatura kesildi.
Muhasebe kayıt şekli hakkında bilgi ve görüşlerinizi rica ederim.
Teşekkürler.
Cevap : Bu bir ihracat işlemi değildir. Faturada KDV hesaplanacak.
|