Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 15.02.2024 11:06 (Üye) Soru : merhaba. faaliyet konusu, emlak ve araç alım satılı yapan firma, gider pusulası ile aldığı araçları ba göstermeye devam edecek mi? faturasız nihai tüketiciden aldığı tarla ve arsaları (tapu senedi ile) ba bildirmeye devam edecek mi? tşk

Cevap : Vergi mükellefiyeti olmayan şahıslardan yapılan arsa, taşıt vb varlıkların alım ve satımlarının KDV hariç 5.000,00-TL ve üzerinde olması halinde 396 Sıra No’lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinde yer alan esaslar çerçevesinde “Ba” bildirim formuna dahil edilmesi gerekmektedir. ANCAK; Araç ve arsa ödemesi banka kanalıyla yapılmışsa ve gider pusulasında yer alması gereken bilgilere banka dekontunda yer verilmişse ve banka dekontu da elektronik ortamda düzenlenen belgelerden olması nedeniyle ba bildirimine konu edilmeyecektir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.