Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 15.02.2024 14:31 (Üye) Soru : merhabalar, %100 Yabanci ortakli olarak kurulan ozel hesap donemine tabi bir sirketiz. Sirketimiz bilgisayar oyunu uretmektedir. teknoparkta yer almaktadir. yurtdisinda bulunan kurucu ortagimiza satis gerceklestirmekteyiz. Masraf yansitma olarak ve bir de teknopark icin proje gelistirme bedeli olarak 302 11/1-A Hizmet hracati istisnasindan yararlanarak KDV siz fatura kesmekteyiz yurt disindaki kurucu ortagimiza. Kurumlar vergisi oranimiz Ihracat yapan sirketlere taninan %20 orandan yararlanabilir miyiz? Yararlanabilirsek ilgili kanun maddesini paylasabilir misiniz?

Cevap : % 20 KV oranından yararlanabilirsiniz. 01/10/2023 TARİHİNDEN İTİBAREN UYGULANACAK KURUMLAR VERGİSİ ORANLARI (KVK 32. MADDE) Aşağıdaki linkdeki duyurumuzu inceleyiniz. https://ismmmo.org.tr/dosya/4353/Mevzuat-Dosya/06102023-yeni-kv-oranlari.pdf KURUMLAR VERGİSİ MÜKELLEFİ KV ORANI Kurumlar Vergisi Mükellefi (Aşağıdaki mükellefler haricindeki TÜM KV MÜKELLEFLERİ İÇİN ) % 25 Bankalar, 6361 sayılı Kanun kapsamındaki şirketler, elektronik ödeme ve para kuruluşları, yetkili döviz müesseseleri, varlık yönetim şirketleri, sermaye piyasası kurumları ile sigorta ve reasürans şirketleri ve emeklilik şirketleri % 30 Payları Borsa İstanbul Pay Piyasasında ilk defa işlem görmek üzere en az %20 oranında halka arz edilen kurumlar % 23 İhracat yapan Kurumlar % 20 Sanayi sicil belgesine haiz ve fiilen üretim faaliyetiyle iştigal eden kurumlar % 24
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.