Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 16.02.2024 11:03 (Üye) Soru : Merhabalar, alt teşaron olarak sgk dosyası açılan müşterimiz ( alt taşeron sgk 14.02.2024 tarihinde açılmış olup ana yüklenici firmanın sgk açılışı 1 sene önce açılmıştır.) işe girişleri aynı gün yapmalımıyız yoksa diğer sigorta dosyasından nakil kodu ile çıkış yapılarak 10 gün içerisinde alt taşeronu olduğumuz sgk dosyasına sigorta girişlerini yapabilirmiyiz. aynı gün yapmadığımız için cezalı duruma düşermiyiz..

Cevap : Asıl işverenden iş alan ve bu işte kendi işçilerini çalıştıran alt işveren/taşeronun bu sebeple SGK ya işyeri bildirgesi vermek gibi bir zorunluluğu bulunmamaktadır. Zira anlamı da yoktur. Yapılması gereken, yapılan taşeron sözleşmesi ve bir dilekçe ile SGK ya başvurmaktan ibarettir. Taşeron, dilekçesinde sunduğu sözleşmedeki asıl işverenin SGK sicil numarası üzerinden bir “alt işveren-taşeron kodu” verilmesini isteyecektir. Taşerona kesinlikle ayrı bir işyeri sicil numarası verilmez. SGK ünitesi bu dilekçe üzerine, o taşerona asıl işverenin SGK numarası üzerinden bir taşeron kodu verecek ve taşeron da çalıştırdığı işçilerini bu kod vasıtasıyla asıl işverenin numarasından SGK ya sigortalı bildirecektir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.