Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 16.02.2024 12:14 (Üye) Soru : Firma açılışı yaptık (cafe yeme içme üzerine). Fakat firma yazar kasa pos almadan başka bir firmanın posunu kullanmış.Ve bize dedi ki daha önce böyle benzer bir durum oldu. İlk satışlara istinaden bir defaya mahsup nihai tüketici 1111111111 vergi koduyla toplu satış faturası kesildi bu şekilde yazarkasa öncesi yapılan satışları fatura etmesi uygun olurmu teşekkürler

Cevap : Başka bir firmanın POS cihazı kullanılmaz. Kullanılmış ise POS cihazı sahibi bu satışları gelir yazmak zorundadır. Gerçek usulde vergi mükelleflerinin Toplu fatura düzenlemesi söz konusu olmaz. Her satış için Ayrı ayrı belge düzenlenmesi gerekir. Uygun olup olmayacağı için görüş bildirimini GİB yapar. Konu hakkında GİB den özelge alınız.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.