16.02.2024 12:14 |
(Üye)
|
Soru : Firma açılışı yaptık (cafe yeme içme üzerine). Fakat firma yazar kasa pos almadan başka bir firmanın posunu kullanmış.Ve bize dedi ki daha önce böyle benzer bir durum oldu. İlk satışlara istinaden bir defaya mahsup nihai tüketici 1111111111 vergi koduyla toplu satış faturası kesildi
bu şekilde yazarkasa öncesi yapılan satışları fatura etmesi uygun olurmu
teşekkürler
Cevap : Başka bir firmanın POS cihazı kullanılmaz. Kullanılmış ise POS cihazı sahibi bu satışları gelir yazmak zorundadır. Gerçek usulde vergi mükelleflerinin Toplu fatura düzenlemesi söz konusu olmaz. Her satış için Ayrı ayrı belge düzenlenmesi gerekir. Uygun olup olmayacağı için görüş bildirimini GİB yapar. Konu hakkında GİB den özelge alınız.
|