Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 19.02.2024 09:37 (Üye) Soru : Sayın ilgili; Türkiye Mukimi şahıs şirketi yine Türkiye'deki bir şirketin Yurtdışında reklam tasarım ve yayım süreçlerini gerçekleştirecektir. Türk Lirasını koruma kanunu kapsamına göre; Türkiye'de bulunan şahıs şirketi yurtdışında reklamın yayımlanması için yine Türkiye'deki firmaya reklam ve tasarım işi için döviz fatura kesip tahsilatını döviz olarak yapabilir mi? Türkiye'deki şahış şirketinin yurtdışı reklamları için Türkiye'deki şirkete düzenleyeceği faturada KDV olması gerekir mi? 193 Sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nun Diğer İndirimler başlıklı 89.maddesinin 13 numaralı bendinde yer alan "tasarım" ibaresi reklam tasarım faaliyetlerini içermektemidir? Desteğinizi rica ederim.

Cevap : Türkiye de yapılan işlemlerin bedeli TL ile ödenir. Yurtdışına yapılan satışlar Döviz ile yapılır. Türkiye de verilen reklam hizmeti için KDV hesaplanır. Reklam tasarımı konusunda bilgimiz yok GVK 89/13. maddedeki indirimden yararlanılıp yararlanılacağı konusunda GİB den özelge alınız.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.