Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 19.02.2024 10:46 (Üye) Soru : Merhabalar, 30 gün rapor alan bir kişi çalışmak istese, sigorta primlerinide o ay tam bildirsek ve raporu onaylarken çalıştı olarak onaylasak. çalışan personel rapor ücretini yinede alabilir mi. Bilgilerinizi rica ederim

Cevap : İş görmezlik ödemesi; sigortalı çalışanların hastalanmaları, iş kazası geçirmeleri ya da meslek hastalığına yakalanmaları durumunda SGK tarafından mağdur olmasını önlemek maksadıyla çalışana yapılan ödeme anlamına geliyor. Ancak çalışanın SGK tarafından bu ödemeyi alabilmesi için hasta olduğunu kanıtlayacak bir rapor sunabilmesi gerekiyor. Çalışan; raporlu olduğu süre zarfında işvereninden maaş ödemesi almıyor. Bu süreç boyunca çalışana rapor parası ödeme işlemi SGK tarafından yapılmaktadır. Eğer çalıştı bildirimi yapılıp prim ödemesi gerçekleşirse rapor parası ödenmeyecektir..
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.