Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 19.02.2024 10:32 (Üye) Soru : Üstadım merhaba, enflasyon tebliğini okudum. Yeni devraldığım bir firmanın enflasyon düzeltmesi üzerinde iki hususa takıldım. Fikirlerinizi rica ederim. 1) 252 hesaba 2007 yılında kayıtlı olan bina için amortisman ayrılmamış yeniden değerleme yapılmamış olduğu gibi kayıtlarda duruyor. Enflasyon düzeltmesi yapabiliyor muyum? 2) 254 Ticari araçlar hesabında ise araçların bazılarında bir kısmına amortisman ayrılmış. ve amartisman ayrılması tamamlanmadan öylece kayıtlarda bırakılmış. Üzerinden de 7-8 sene gibi bir zaman geçmiş. Burada ki sorumda şu bu eski tarihli 254 hesaba ve bunlara ayrılan amortismanlara enflasyon düzeltmesi yapabiliyor muyum? Saygılar.

Cevap : 1)-ATİK ler için amortisman ayrılsın veya ayrılmasın Enflasyon düzeltmesi yapılacaktır. 2-Ayrılmış amortisman hesabı içinde düzeltme yapılacak.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.