Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 19.02.2024 12:14 (Üye) Soru : Üstadım iyi günler, bizim sorumuz özel inşaat ile yıllara sari inşaat kavramları üzerine olacaktır. ilgili mevzuat gereği türmob ve özel kaynakları incelediğimizde bir inşaat'ın ticari amaç güderek satmak amacıyla yapılması ya da kat karşılığı olarak yapılması da özel inşaat kapsamında değerlendireceği, özel inşaatlarda başlama ve bitiş sürelerinin öneminin olmadığı ve vergilendirme açısından bir farklılığın olmadığı bilgisi verilmektedir. Buna karşılık bir inşaatın yıllara sari inşaat olabilmesi için; ticari amaç olmasının yanında birden fazla yıl sürmesi ve resmi-özel taahhütlere bağlı olma şartlarının 3'ünün beraber aranması gerektiği ifade edilmiştir. Bu durumda kendi satın aldığı arsa üzerinde inşaat yapıp satmak için inşaata başlayan ve ana faaliyeti inşaatı yapımı olan mükellefimiz özel inşaat kapsamında olup yıl sonuna kadar inşaatın bitmemesi halinde kayıtların stoklar hesabında izlenmeye devam edeceğini söyleyebilir miyiz? Diğer bir deyişle mükellefimiz özel inşaat kapsamında mıdır? Aksi olarak inşaatın bir sonraki yıl devam etmesi ile ilgili kayıtlarımızı yıllara sari inşaat kapsamında 170 hesaplarda mı takip etmemiz gerekir? Saygılarımızla

Cevap : Bahsettiğiniz mükellef kendi ihtiyacı veya Kiraya vermek üzere inşaat ettiği binalar Yıllara yaygın inşaat olmaz (Bir takvim yılını aşsa da) Yıllara yaygın inşaat Ticari amaç ile yapılan inşaatlardır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.