Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 19.02.2024 12:19 (Üye) Soru : Merhabalar Ocak ayına ait 2 No’lu kdv beyannamesi nde sorumlu sıfatıyla tahakkuk eden kdv tutarını şubat ayında ödedik. Bu kdv tutarını Ocak ayındaki beyannamedemi yoksa şubat ayındaki beyannamede mi indirim yapmamız gerekir bununla ilgili çeşitli görüşler var yardımcı olabilir misiniz.Bir de kdv nin ödendiği ve Ödenmediği durumlarla ilgili muhasebe kaydını paylaşabilir misiniz

Cevap : Ödeme Şubat ayında yapılmış ise OCAK ayı 1 nolu KDV beyannamesinden indirilir. Bu konuda yayımlanan KDV 50 sayılı Genel Tebliği inceleyiniz örnek mevcut dur. Muhasebe kaydı için özel bir kayıt olmaz. geçmişte nasıl bir Kayıt yapılıyor ise o kayıt yapılır. Sadece Ödeme süresinde yapılmaz. ise 191(B) 360(A) olarak kayıtlarda yer alır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.