Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 19.02.2024 16:03 (Üye) Soru : Enflasyon düzelmesi ile ilgili mevzuatlar yayınlanmış olsa da uygulama olarak 2023 yılı bilançoların düzeltilmesi işlemleri henüz başlanılamadı, bu durumda aşağıda belirmiş olduğum Otomotiv sektöründe yetki belgesi sahibi olarak ikinci el araç alımı satımı kapsamında galericilik işi yapan bilanço esasına tabi şirketin İkinci el olarak 2023/ağustos döneminde noter satışı ile şahıstan almış olduğu aracı şirket aktifinde 153 Ticari Mallar Hesabında yer almaktadır. İşletme sürekli envanter metodunu kullanmaktadır. Bu durumda alınan aracı 2024/Şubat ayında satmak istiyor bu satış özel matraha tabi olduğundan düzenlenecek satış faturasında; Alış ve Satış bedeli arasındaki farka ait kar düzeltilmiş değeri mi dikkate alacağız yoksa düzeltilmemiş değeri mi dikkate alacağız. ?

Cevap : Enflasyon düzeltmesi Bankalar hariç Tün Bilanço esasına tabi olan GV mükellefleri ve Kurumlar vergisi mükellefleri için 2023 dahi yapılması zorunludur. Bahsettiğiniz işlem için 31/12/2023 Tarihli bilançosu düzeltme yapılacak.254 hesap aynen 2024 yılına devir edilir. Satış işlemi 2024 yılında yapılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.