Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 21.02.2024 09:55 (Üye) Soru : Merhaba,1/2/2024 tarihinden itibaren verilmeye başlanacak olan 2024/1 dönemine ait Form Ba ve Form Bs bildirimlerinden başlamak üzere, Form Ba ve Form Bs bildirimlerine dâhil edilemeyen 'ithalat işlemlerine ilişkin belgelerin' bir gümrük beyannamesi veya serbest bölge işlem formuna bağlanması zorunlu mudur? Yurtdışından serbest bölgeye düzenlenen bir navlun/yansıtma/hizmet faturası BA BS ile beyan edilmemeli midir? Varsa konu ile ilgili görüş ve bilgilerinizi rica ederim. İyi çalışmalar

Cevap : Türkiye de (serbest bölge) düzenlen yansıtma faturası e-fatura veya e-arşiv faturasıdır B formunda bildirilmez. İthalat işlemi için elbette Gümrük beyannamesi veya serbest bölge işlem formu düzenlenecek.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.