Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 22.02.2024 10:30 (Üye) Soru : Merhabalar Üstatlar, İki tane sorum olacaktır. Cevabınız için şimdiden teşekkürler. 1- Bazı şirket mükelleflerimizin yönetici ve Müdür/ortaklarına kendi talepleri doğrultusunda her ay 10.000 TL. HUZUR HAKKI ismi altında Ücret bordosu ile gider kayıt ediyoruz. Şirketler de bu ödemeleri banka kanalı ile ödüyorlar. Bordo yapılırken "Asgari Ücret için Vergi İstisnası Uygulanmasını" bu bordolar da uyguluyoruz. Yani ödeme tutarı asgari ücret tutarının altında kaldığı vergi ve damga vergisi hesaplaması olmuyor. Bu hesaplama ve gider yazma hususu sıkıntılı mıdır? 2- 7456 sayılı Kanununla bir yandan kurumlar vergisi oranı artırılmış diğer yandan da ihracattan elde edilen kazançlara uygulanan 1 puanlık indirim 5 puana çıkarılmış ve ihracatçı firmalar için Kurumlar vergisi oranı %20 ye düşürülmüştür. Bu kapsamda bazı firmalarımız ihracatlarını ara ara SEKTÖREL DIŞ TİCARET FİRMALARI aracılığıyla da yapmaktadır. Bu satışlar TDH Planında 600-YURT İÇİ SATIŞLAR HESABINA işlenmektedir. Bu şekilde ki SEKTÖREL DIŞ TİCARET FİRMALARI aracılığıyla yapılan satışların İHRACAT SATIŞI olarak değerlendirilip Kurumlar Vergisi oranını %20 olarak uygulayabilecek miyiz? İyi Çalışmlar

Cevap : 1-Huzur hakkı ödemesi için Şirket genel kurulu kararı alınması gerekir Yönetim kurulu veya müdürler kurulu kararı ile huzur hakkı ödenmez. Huzur hakkı Asgari ücret den düşük olabilir. 2-KV oranı % 20 olarak uygulanamaz. Satış Yurt içine yapılmıştır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.