Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 22.02.2024 13:53 (Üye) Soru : İki ortakli limited şirketin ortakların hisseler 0,50 ve ikisinde müşterek imzaları bulunmaktadır. Ortakların ikiside SGK 4/A dan Emeklidir. Şirket oraklarına Her ay Brüt 40.000 TL huzur hakkı vermek istemektedir. 1-Ortaklar kurulu kararı alarak her ay brüt 40.000 TL Huzur hakkı verebilir miyiz ? 2-Huzur hakkında Gelir vergisi stopajı ve damga vergisi tevkifatı başka bir kesinti yapılması gerekiyor mu ? 3-Ödenen huzur hakkı kurumlar vergisinden gider yazılabilir mi?

Cevap : 1-Verebilir. 2-GVK 61. maddesinde Huzur hakkı Ücret olarak tanımlanmıştır. Şirketlerden veya diğer kuruluşlardan alınan huzur hakları için Asgari ücret kadarlık ücret ödemesinden hesaplanan GV ve DV istisnadır İstisna edilen tutarın üzerin de ödeme yapılır ise Fazlası için GV ve DV kesintisi yapılır. 3-Gider yazılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.