Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 22.02.2024 17:27 (Üye) Soru : Merhaba , sosyal medyadan instagram takipçisi çok olan birisne ödeme yapılacak. Gider pusulası ile stopaj oranı kaçtır. Kdv tevkıfatı uygulanırmı . Vergi dairesinden sosyal medya istisna yazısı yok .

Cevap : SOSYAL MEDYA ÜZERİNDEN GELİR SAĞLAYANLARDAN VERGİ KESİNTİSİ YAPILMASI ZORUNLULUĞU ( YOUTUBER, BLOGGER / VLOGGER, TİKTOKER ) :Gelir Vergisi Kanuna eklenen Mükerrer Madde 20/B ile Sosyal içerik üreticiliği ile mobil cihazlar için uygulama geliştiriciliğinde kazanç istisnası uygulanacaktır. Youtuber, blogger/vlogger, tik toker diye adlandırılan, ancak genelde sosyal medya/içerik üreticileri olarak kabul edilen bu kişiler sosyal paylaşım ağları üzerinden reklâm gelirleri, sponsorluk ve satış gelirleri, bağışlar, bahşişler ücretli abonelik gelirleri gibi çeşitli kazançlar sağlamaktadır. Elde edilen kazançları, bu kişilerin Türkiye’de kurulu bir bankada bu faaliyetleri için özel bir hesap açmaları ve bütün gelirlerini bu hesap aracılığı ile elde etmeleri koşulu ile Gelir vergiden istisnası uygulanır.. Bu hesaplara her ay gelen tutar üzerinden bankalar % 15 vergi kesecek ve vergi idaresine yatıracaklardır. Böylece Sosyal Medya Üzerinden elde edilen kazançları vergilendirilmiş olacaktır. BU KİŞİLER DEFTER TUTMA, BELGE DÜZENLEME, BEYANNAME VERME, SAKLAMA VE İBRAZ GİBİ YÜKÜMLÜLÜKLERİ SÖZ KONUSU OLMAYACAKTIR. SİZ ÖDEMEYİ SİZE HİZMET VERECEK KİŞİNİN BU İŞ İLE İLGİLİ BANKAYA AÇTIRDIĞI HESABA YATIRACAKSINIZ. ALACAĞINIZ DEKAONTU GİDER YAZACAKSINIZ. YAPACAĞINIZ ÖDEMEDEN GV STOPAJI YAPMAYACAKSINIZ. Sosyal medya üzerinden yapacakları teslim veya hizmetler (elde edecekleri kazançlar) KDV’den de istisna dır. KDV hesaplanmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.