Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 23.02.2024 17:39 (Üye) Soru : Kredi Kartıyla Tahsil Edilen Teslim ve Hizmetlerin Karşılığını Teşkil Eden Bedel Sonuç Hesapları bölümünde yer alan “Kredi Kartıyla Tahsil Edilen Teslim ve Hizmetlerin KDV Dahil Karşılığını Teşkil Eden Bedel” alanına yazılan tutar kontrolü yapılırken, bankalardan temin edilen POS cihazları kullanılarak yapılan satışların tutar bilgisinin yanı sıra Türkiye Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşları Birliği’nden (TÖDEB) temin edilen veriler de kullanılmaya başlanacaktır. İlgili alana girilmesi gereken tutar bankalar tarafından bildirilen POS verileri ile TÖDEB tarafından bildirilen veriler toplamından az olmamalıdır. Buna göre mükelleflerimizin Pos verilerinin Gelir idaresi başkanlığından sorgulandığı gibi Türkiye Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşları Birliği’nden (TÖDEB) gelen verilerin de kontrol edilebilmesi mümkünmüdür?

Cevap : TÖDEB aracılığıyla yapılan tahsilatları nereden kontrol edileceği konusunda bilgimiz yok. Türkiye Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşları Birliğinden (TÖDEB) bilgi alınız.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.