Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 26.02.2024 09:19 (Üye) Soru : Merhabalar, Şahıs şirketi kurduğumuz bir müşterimiz için interaktif vergi dairesinden kira sözleşmesinin damga vergisini beyan etmek istediğimizde aşağıdaki gibi bir uyarı ile karşılaşıyoruz. Damga Vergisi Beyannamesini nasıl beyan etmeliyiz? "488 sayili Damga Vergisi Kanununun 22 nci maddesi gergince; kiraci ya da kiraya verenin sürekli damga vergisi mükellefiyeti bulundugundan damga vergisine konu islemlerinizin damga vergisi beyannamesi ile beyan edilmesi gerekmektedir."

Cevap : Mükellefiyet açtığınız müşteriniz için DV yönünden "SÜREKLİ MÜKELLEFİYET " açmanız halinde GİB bdp den e-beyan verilir. SÜREKLİ mükellefiyet yok ise; Sözleşme imza tarihinden itibaren sözleşme ile VD ne müracaat edilerek DV beyanı verilir aynı sürede ödenir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.