Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 26.02.2024 13:22 (Üye) Soru : Mrb , otel inşaatı muhasebesinde yaptığımız harcamaları 258 yapılmakta olan yatırumlarda izliyoruz kdvleri ni de 191 o yıl içinde indirim konusu yapıyoruz bu şekilde doğru olduğu kanaatindeyim bazı üstadlar 291 de izlemelisin diyenler oldu onun için soruyorum 2.sorum şu şekilde yıl içinde otel için aldığımız su boşaltma sistemleri , yangın sistemleri , havalandırma tesisatı , ısıtma soğutma sistemleri 255 demirbaşlar hs.mı izlemeliyim 253 makine tesis teçhizat mı 257 amortisman inşaat bitmeden ayırmak doğru olur mu alındığı tarihten itibaren yoksa yine 258 yapılmakta olan yatırımlar hs.alıp otel inşaatı bittikten sonra 252 Binalar hs.aldıktan sonra mı amortismana tabi tutmalıyım şimdiden tş.eder;iyi çalışmalar dilerim.

Cevap : 191 hesap doğrudur. 291 olacak diten arkadaşlar 291 hesabın tanımını bir kez daha okusun. 253 hesap kullanılır. Amortisman ATİK aktife girdiği tarih den ibaren itfası başlar.252 hesap oluştuktan sonra amortisman ayrılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.