Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 26.02.2024 14:24 (Üye) Soru : Sayın Yetkili Merhabalar, 2024 Ocak dönemi kdv2 beyannamemizde ödenecek 4017-kdv2 tutarımız 3.444.355,00 TL olup, yine aynı dönem kdv1 beyannamemizdeki kısmı tevkifat kapsamında iade hakkı doğuran işlemlerimizdeki iadeyte konu olan kdv tutarımız 3.384.563,00 TL dir. Aradaki fark olan 59.792,00 TL daireye nakden ödenmiştir. kdv1 ve kdv2 beyannamelerimiz; 2 nolu kdv beyannamesi verilme ve ödenme süresinde (ayın 25 inde) verilmiş olup, Tahakkuk eden 2 nolu kdv borcumuzu 1 nolu kdv beyannamemizde oluşan iade edilecek kdv mizden mahsup talep ettiğimizden dolayı 1 nolu kdv beyannamemizde indirim konusu yapmamız gerekmektedir. Kdv beyannamesi 109 nolu satır açıklamalarını doldurduğumuz ekler sekmesinde '2 nolu kdv beyannamesinde tahakkuk eden kdv borcuna, aynı döneme ilişkin 1 nolu kdv alacağının mahsubu mümkün değildir' şeklinde hata vermektedir. Bu konunun çözümü ile ilgili yasal düzenleme varmı dır? Tebliğ düzenlemesi çıktı mı? Çözüm noktasında öneri ve desteğinizi rica ederim.

Cevap : Bahsettiğiniz konu hakkında yeni bir düzenleme yapılmadı. Beyanname düzenleme programı da 2 no.lu beyanname ile beyan edilen ve 1 no.lu beyannameden doğan iadeden mahsubu suretiyle ödenen KDV’nin, aynı döneme ait 1 no.lu beyannamede indirim konusu yapılmasına izin vermemektedir. Bu durumun, iade alacağı bulunan mükelleflerin sorumlu sıfatıyla ödediği KDV’yi aynı dönemde indirim konusu yapamaması dolayısıyla finansman yüküne neden olduğu gerekçesiyle TÜRMOB tarafından Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan çözüm taleplerinde bulunulmuştur. Ancak sorun henüz çözülmemiştir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.