Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 26.02.2024 14:34 (Üye) Soru : iyi çalışmalar geçen hafta ''bazı sözleşmelerimde firmalar gayri faal olduğundan dolayı sözleşmeyi gayrifaal seçeneği üzerinden yaptım.(firmanın herhangi bir alış -gideri yada satışı bulunmadığından dolayı) gerek ismmmo nun gerekse de maliye bakanlığının yayınladığı yıllık tarifelerde ''gayri faal işletmeler tarifedeki tutarın yüzde 40 ı kadar ödeme yapar şeklinde bir ibare bulunmaktadır fakat gayri faal işletmenin net bir tanımı yapılmamaktadır. hehangi bir alışı yada satışı olmayan firmalar mı bu kapsama girmektedir.yoksa bunun farklı bir tanımımı yeralmaktadır.? cevaplarsanız sevinirim..''şeklinde soru sormuştum. cevap olarak da aşağıdaki cevap gelmişti. Cevap: Sayın, Satışın olmaması hali Gayri faal demektir. Bilgilerinize rica olunur. Danışma birimi rica etsem bununla alakalı olarak resmi bir yazı nereden alabilirim. şuan incelemeye girdim. müfettişe bazı mükellef firmalarımın alış-satışı olmadığından dolayı gayri faal olduğunu bu sebeple de gayri faal sözleşme yaptığımı söylediğimde ''kendisinin de bu şekilde düşündüğünü fakat bunun için bağlı olunan meslek odasından gayri faal tanımı ile ilgili bir yazının olması gerektiğini '' ifade ediyor.

Cevap : Burada verilen cevapların Resmi özelliği olmaz. Bu cevaplar Yorumdur. Resmi Görüşü Tarifeyi yayımlayan Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı verir. Bu durumda konu hakkında GİB den özelge almanız gerekir. Meslek odası Özelge vermez. Vergi müfettişi incelemeye sunduğunuz belgelerde satışın olmadığını görmüyor mu ? Müfettiş 3568 sayılı yasadaki oda (Md.23) ve Türmobun (Md.36) görev tanımlarını incelesin.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.