Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 26.02.2024 17:44 (Üye) Soru : iyi günler,Firmamız sağlık turizmiyle iştigal etmektedir kanunda sağlık truzimiyle istiga leden firmaların Kurumlar vergisinden%50 oranında indirim hakkı bulunmaktadır.sorum bu indirimin nasıl hesaplanacağı yönünde örnek vermem gerekirse firmanın bilgileri aşağıda ki gibi Yurtiçi satışlar:1,395130,78 Y.dışı satışlar:370,119,00 Genel Yönetim Giderleri:661397,63 bu bilgilere göre bu firmanın kurumlar vergisi istisnası kaç TLdir?Detaylı şekilde nasıl hesaplandığını görmek istiyorum

Cevap : Burada beyanname hazırlanması veya örnek hesaplamalar yapılmaz. Vergi mevzuatının açıklaması yapılır. İndirim hakkınız KVK 32/A maddesinin hangi fıkrasına göre dir? Yoksa KVK 10/(1) ğ maddesindeki % 80 indirim mi ? % 50 Oranı 2023 yılı gelirlerine uygulanmak üzere 28/12/2023 tarihinde % 80 olarak değişti . Madde metnine göre; " Türkiye'de yerleşmiş olmayan kişilerle, işyeri, kanuni ve iş merkezi yurt dışında bulunanlara Türkiye'de verilen Maliye Bakanlığınca belirlenen mesleki eğitim alanlarında faaliyette bulunan hizmet işletmeleri ile ilgili bakanlığın izni ve denetimine tabi olarak eğitim ve SAĞLIK k alanında faaliyet gösteren ve Türkiye'de yerleşmiş olmayan kişilere hizmet veren işletmelerin münhasıran (SADECE) bu faaliyetlerinden elde ettikleri kazancın, elde edildiği hesap dönemine ilişkin kurumlar vergisi beyannamesinin verilmesi gereken tarihe kadar tamamının Türkiye’ye transfer edilmesi şartıyla, %80’i. KV MATRAHIN DAN İNDİRİLİR. Hesaplama için; Yapılan giderler için Yurt içi ve yurt dışı gelirlere göre Orantı kurularak İNDİREME TABİ OLACAK tutar hesaplaması yapılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.