Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 27.02.2024 12:54 (Üye) Soru : Merhabalar, İki Şirketimizde tek ortaklı anonim şirket olup birinci firmamız ABC AŞ 500 bin tl olan hissesinin tamamını veya bir kısmını  XYZ  AŞ ye 10 Milyon TL ye satmak istiyor.  Bu durumda, Hisse devrindeki para alış verişi bankadan olmak zorunda mı? Para ABC nin kasasına / bankasına girecek. Hisse devrinin ABC A.Ş ve XYZ A.Ş Vergi zıyaına sebebiyet verir mi ? Transfer fiyatlandırılması açısından sorun teşkil eder mi ?  Bu işlem sonucunda her iki firmamıza'da vergi çıkar mı ? şirket ortağı 500.000 tl olan hissesini 10 milyon tl ye satıyor.  şahsi vergi çıkar mı ? ilginize çok teşekkür ederim. Saygılarımla  

Cevap : Şirket den şirkete den hisse satışı olmaz. A.Ş ler de hisse satışları ortak veya ortaklar tarafından yapılır .Satış bedellerinin toplamı 7.000 TL aşması halinde Banka dan işlem yapılır. A.Ş. ortak veya ortakların hisse satışından elde edilen kazançları için değer artış kazancı hesaplanır. Hesaplama için web sayfamızda bulunan 2024 yılı Mali rehberinden yararlanınız.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.