Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 28.02.2024 10:11 (Üye) Soru : Değerli Üstadım. İstanbul merkezli bir şirketimiz Makedonya Üsküp te şube iş yeri açacak. Bununla ilgili neler yapmamız gerek. Yurt dışında şube iş yeri olacağı için gelecek ve gidecek paralar olacak. Ayrıca burada bu firmamız üretici bir firma - kendi ürettiği ürünlerini Yurt dışında açtığı şube iş yerinde satacak. İhracat olayı değil lakin yapmamız gereken bir şey var mı. Sonuçta Okmeydanı'nda bulunan üretimden atölyemizden çıkacak ürün yurt dışı olacak ve yurt dışında kendi şube iş yerinde satışa yani Makedon halkına satışa sunulacak. Gerek Muhasebe Kayıt süreci gerek yapmamız gereken işlemler nedir üstadım. Kolay Gelsin

Cevap : Şirket yurtdışında şube açması için Karar alır Ticaret sicilinde tescil ettirilir. Yurtdışındaki işlemler konusunda bilgimiz yok. ilgili ülkedeki Vergi ve Ticaret hukukuna göre yükümlülükler yerine getirilir. Yurt dışına şubeye de mal gönderilse bu satış ihracattır. Muhasebe kaydı TDHP na göre yapılır Yurtdışına yapılan satışlar 601 hesap da takip edilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.