Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 28.02.2024 13:07 (Üye) Soru : Sayın yetkili ; Şirket merkezi Türkiye'de olan finansal danışmanlık şirketi ortağı ve müdürü,Yurtdışında olduğu zamanlarda iken yurtdışındaki müşterilerine yurtdışında danışmanlık hizmeti veriyor veya Türkiye' ye geldiği zamanalarda da Türkiye de yurtdışı firmalara finansal danışmanlık hizmeti veriyor. bu durumda her halükarda danışmanlık hizmetini yurtdışındaki müşterilerine yapıyor.bu durumda her ikisinde de yurtdışı hizmet 11/1-a maddesine göre, yurt dışındaki müşteriler için yapılan hizmetlerin KDV'den istisna olduğundan bu istisinadan faydalanabiliyormu ? Ayrıca kurumlar vergisi isitnası olan %50 veya yeni kanuna göre %80 istisna uygulanabilirmi ??

Cevap : Hizmetten yararlanma Yurt dışında olması halinde KDV Hizmet istisnası uygulanır. GVK 89 /13. maddesindeki şartalar var ise elbette % 80 indirim uygulanır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.