Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 28.02.2024 13:43 (Üye) Soru : Merhaba, Yapılan Transit ticaret KDV beyannamesinde “Kısmi İstisna Kapsamına Giren İşlemler” bölümünde 235 kodlu satırda beyan mı etmek gerekir mi? Transit ticarete konu mallar şirketin mal varlığına girip çıkmasına ve satışın fatura ile belgelenmesine rağmen, bu mallar millileştirilmeksizin satışa konu olduğu için KDV’nin konusuna girmez ve KDV beyannamesinde hiçbir şekilde gösterilmez diye biliyorum Hangisi doğru teyit eder misiniz? Teşekkür ederim

Cevap : Transit ticaret teslimleri KDV beyannamesinde beyan EDİLMEZ.(Mal Türkiye ye gelmeden A ülkesinden B ülkesine satış olması halinde ) 235 KOD İse ; Yurt dışından satın alınan gümrük antreposundaki henüz millileştirilmemiş malların, Türkiye'de yerleşik bir firmaya teslimi halinde kullanılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.