Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 28.02.2024 14:08 (Üye) Soru : Merhaba Üstadım Amerika'da mukim FF firması, Türkiye'de mukim tek ortaklı FF şirketinin % 100 hissedarıdır. Türkiye'deki şirketin sermayesi 3.5 mio TL'dır. Türkiye'deki şirket bu kez 85 mio usd (2,5 Mia TL) sermayeli ve 10 mio usd (300mio TL) sermaye ile yine Türkiye'de Banka ve aracı kurum kurmak için süreci başlatmıştır. Kurulacak Banka ve aracı kurumun tüm sermayesini esas itibariyle Amerika'da mukim FF şirketi finanse edecektir. Türkiye'de mukim FF Şirketinin böyle bir finansmanı yoktur. Böyle olunca, Amerika FF şirketi kendi kaynakları vasıtasıyla göndereceği toplam 95 mio USD tutarındaki meblağ için Türkiye'deki FF şirketi sermaye artırımı ve normal olarak genel kurul yapması gerekecek mi? Genel kurulda düzenlenecek gündeme ve toplantı tutanağında ne gibi cümlelere yer verilmesi uygun olacaktır. Ya da sadece toplam 100.000,- USD karşılığı bir sermaye artırım kararı mı yapılmalı? Çok teşekkür ederim.

Cevap : Sermaye artışı için Genel Kurul yapılması şarttır. Gündemde sermayenin eski şekli , yeni şekli, artırılan sermayenin ödemesine ilişkin bilgiler olacaktır. Örnek kalıp cümle olmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.