Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 28.02.2024 15:52 (Üye) Soru : Sayın İlgili GMSİ beyannamesinde gerçek usule göre vergilendirmede,"Kiraya verilen gayrımenkul için ödenen vergi resim ve harçlar" ile ilgili bir sorum var. Kirada olan daireyi 2023 de sattım. Bu dairenin Ocak-nisan arası kira gelirini beyan edeceğim. Bu satış sırasında ödediğim tapu harcını,kira gelirinden düşebiliyor muyum? Ödenen emlak vergileri düşülüyor kesinlikle ancak satış sırasında ödenen tapu harçları düşülür mü bilmiyorum. Aydınlatırsanız sevinirim. İyi günler dilerim

Cevap : Gerçek usul tercih edilmiş ise Ödenen emlak vergileri düşülür. Satış sırasında ödenen tapu harçları Değer artış vergisi hesaplaması için beyanname verme durumunda gider olarak indirilir. Kira gelirinden indirilmez.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.