Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 29.02.2024 13:44 (Üye) Soru : Değerli Ustatlar, -GMSİ mükellefi kişi 1 Aralaıkta vefat etmiştir. Bu kişinin kıst dönem beyannamesi hangi tarihe kadar verilmelidir? -BYN'de İndirmler; 1.Hayat/Şahıs sigorta primleriBeyan edilen gelirin %15'i asgari ücretin yıllık tutarını aşmayan kısmı 2.Eğitim ve sağlık giderleri Beyan edilen Gelirin%10'unu aşmaması kaydı ile indirilrbilir. Eğitim ve Sağlık harcamalarınında asgeri ücretin yıllık toplamı ile bir sınırlaması varmıdır? Her 2 kalemin aynı beyannamede indirilmesi halinde kısıtlama nasıl olacaktır?

Cevap : Ölüm tarihinden itibaren 4 ay içinde beyanname verilecek. İndirim için GVK 89/1 ve 2. fıkralardaki şartlar var ise ; belirlenen oran hesaplaması yapılarak indirim yapılır. Başka kısıtlama olmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.