Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 01.03.2024 10:10 (Üye) Soru : Merhabalar Yurt dışında yapılan inşaat işleri nedeniyle, merkez ve şube arasındaki para hareketleri oluyor, merkez şube arasında para transferlerini 393. Merkez Şube Cari Hesap ta takip ediyoruz. Söz konusu bu dövizli hareketlerden dolayı yılsonunda döviz bakiyesi sıfır olup, fakat Kur farkından dolayı Kur geliri TL. olarak bakiye vermektedir. Yurt dışı kaynaklı 393. Merkez Şube Cari Hesaptaki TL. bakiye tutarını gelir hesaplarına kayıt edip, sonrada beyanname üstünden KVK 5.1-h. bendine göre kurumlar vergisinden istisna konusu yapabilir miyiz ?

Cevap : Kullandığınız hesap doğru hesaptır. Kur değerlemesi yapılması durumunda fark gelir olarak yazılır. Bu gelir için KVK5.1-h istisnasının uygulanamayacağı görüşündeyiz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.