05.03.2024 10:01 |
(Üye)
|
Soru : Şehir içi halk otobüsü faaliyetinde bulunan mükellefimiz gelirlerini hasılat esaslı sisteme göre bildirmektedir (Kdv4 mükellefi ve gelir vergisi yönünden hasılat esaslı sisteme dahildir )
Beyanname hazırlarken vergilendirme sadece gelirler üzerinden hesaplanmaktadır. Hiç bir şekilde indirimler hesaplanmamaktadır. Beyanname ekinde gelir tablosunda indirimler mevcut. dolayısıyla beyannamede ki kar ile gelir tablosu ki kar arasında farklılık oluşmaktadır. Gelir tablosundaki kar ile beyannamedeki kar durumu birbirine eşitlenmeli mi ? Yada beyannamedeki kar ile gelir tablosundaki kar durumu farklı olabilir mi ?
( eşitlenmesi gerekiyorsa defter kayıtlarında oluşacak kar farkını gider hesaplarınamı yansıtmamız gerekir ? ) iyi çalışmalar
Cevap : Fark oluşmasının önemi yok. Doğru yapıyorsunuz.
|