Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 05.03.2024 16:24 (Üye) Soru : Merhaba; 7440 sayılı kanun kapsamında 2022 Yılı için KDV ve Kurumlar Vergisi Matrah artırımında bulunduk ve taksitlerini düzenli olarak ödüyoruz. Vergi dairesinden bir tebligat geldi.Konu: sahte ve muhteviyatı itibariyle yanıltıcı belge kullanımı tespiti. KDV Tebliğinin ''Özel Esaslar'' bölümünce Kasım 2022 döneminde bir alış faturamızdaki kdv nin çıkartılarak ödetilmesini istiyorlar. 2023 Ocak dönemine devreden kdv var. Yapmış olduğumuz KDV ve Kurumlar matrah arttırımı bunun önünü kesmiyor mu ? özel esaslara neden takılıyoruz. Eğer matrah artırımlarını peşin ödeseydik özel esaslardan çıkmış mı olacaktık. İşin bu kısmı ile ilgili bilmediğim konular var. Mükellefimle ile de karşı karşıya kalıyoruz. Ben o zaman neden matrah artırımı yaptım diyor.Kalan taksitleri peşin öderse eğer bu özel esaslardan çıkmış olur muyuz? Teşekkür eder konuyla ilgili bilgilendirmenizi rica ederim. ben ne yapmalıyım?

Cevap : Matrah ve vergi artımını peşin veya taksitle ödenmesinin bu konu ile ilgisi yok. Devreden KDV olması halinde KDV artırımı yapılmış olsa da Düzeltme yapmanız gerekir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.