05.03.2024 16:33 |
(Üye)
|
Soru : Merhabalar,
Defter beyana tabi mükelleflere ait demirbaşların enflasyon muhasebesine tabi tutacakmıyız. Bir de demirbaşlara enflasyon muhasebesi uyguladıktan sonra çıkan tutarları 31.12.2023 tarihine mi kayıt yapacağız? Defter beyanda hangi alana kayıt edeceğiz. Baktım ama birşey bulamadım defter beyan sisteminde. Teşekkürler
Cevap : İşletme defteri ve Serbest meslek kazancı elde eden mükellefler DİLERLER ise ATİK için Enflasyon düzeltmesi yapabilirler .Zorunluluk yok. DBS nasıl bir kayıt yapılacağı konusunda bizimde bilgimiz yok.GİB den Özelge talep ediniz.
|