Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 05.03.2024 20:04 (Üye) Soru : Merhaba İşyerimizde Üretim de 70 kişi satış muhasebe ve arge departmanlarında ise 30 kişi toplam 100 kişi çalışmaktadır. Üretimde çalışan işçilerin 30 u sendikaya geçmek istemektedirler. 1-Kaç işçi sendikaya üye olur ise işveren sendikaya geçmek zorunda dır? Toplam işçi sayısı mı yoksa sadece üretimde çalışan işçilerimi kapsıyor 2-Üretim departmanında çalışmayanlar sendikaya üye olabilir mi?

Cevap : Yetkili sendika olabilmek için sendikanın iki barajı aşması gerekir. İlk baraj işkolundadır. Sendikanın, kurulu bulunduğu işkolunda çalışan işçilerin en az % 1'ini üye yapmış olması gerekir. İkinci baraj işçinin çalıştığı işyerindedir. Sendikanın, toplu iş sözleşmesi kapsamına girecek işyerinde çalışan işçilerin yarıdan fazlasını; işletmede (SGK’ya kayıtlı birden fazla işyerinin bulunduğu yer) ise çalışan sayısının % 40’ını üye yapmış olması ve yetkili sendika olduğunun tespiti için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına başvurup “yetki belgesi” almış olması gerekir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.