Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 05.03.2024 17:10 (Üye) Soru : Merhaba, Mükellefimiz Serbest Meslek Mükellefi olup ,İsviçre de bulunan bir firmaya zoom programı üzerinden koçluk eğitimi vermekte ve bu hizmetinden dolayı Eğitim koçluğu faturası kesip ödemesini Euro olarak almaktadır. Vermiş olduğu bu hizmet yurtdışı hizmet ihracı olarak değerlendirilip 50% vergi istisnasından yararlanabilir mi ?

Cevap : GVK 89/13 .maddedeki şartlar var ise indirimden yararlanılır. İndirim için aşağıdaki faaliyetlerin yapılması gerekir. Mimarlık, mühendislik, tasarım, yazılım, tıbbi raporlama, muhasebe kaydı tutma, çağrı merkezi, ürün testi, sertifikasyon, veri saklama, veri işleme, veri analizi ve ilgili bakanlıkların görüşü alınmak suretiyle Maliye Bakanlığınca belirlenen mesleki eğitim
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.