Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 06.03.2024 09:58 (Üye) Soru : Üstad günaydın kolay gelsin.İki gerçek kişiden oluşan bir adi ortaklık kurduk.Ortaklardan biri aynı zamanda gerçek usulde(bilanço defterine tabi) gelir vergisine tabi olup adi ortaklıkta %60 lık paya sahiptir. diğer ortak %40 lık paya sahiptir.Gerçek faydalanıcı bildirim formu her iki ortak adına ayrı ayrı mı verilecek.veya sadece En yüksek paya sahip ortak adına mı verilecek yoksa Adi ortaklık adına tek bildirim halinde mi verilecek.Biraz araştırdım farklı cevaplar aldım.Yarına kadar bu bildirim formunu vermem lazım.Hocam gün içinde beni aydınlatırsanız çok sevinirim.

Cevap : Adi ortaklık da Gerçek faydalanıcı bildirim formu Adi Ortaklıklar Adına En Yüksek Ortaklık Payına Sahip Kişi verecek. örneğinizdeki % 60 pay sahibi olan ortak bildirim verecek. Bu konuda odamız 2021 yıllın da aşağıdaki açıklamayı yaptı. https://ismmmo.org.tr/dosya/2795/Mevzuat-Dosya/Gercek-faydalaniciya-iliskin-bildirim-formu-hakkinda-aciklama-ek-25082021.pdf
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.