07.03.2024 10:22 |
(Üye)
|
Soru : Merhaba
Şirket ortakları bazen şahsi harcamalarını şirkete fatura ettirmektedirler.Bazen alınan ürünlerin iadesi olrsa karşı taraf iade faturası istiyor.
1 ) Muhasebe kaydı yaparken KKEG yapılacak ancak 689 hesap mı 131 hs mı kullanılması daha doğru olur...
2) Ödemede ortağın şahsi kredi kartı ile yapılıyor
3) Vadeli ise faturayı kaydederken 329 diğer ticari borçlar hesabının kullanılması doğru mu ?
131 hs olacak diyen meslektaşlar var nedeni ise gider hesabına kaydedilen kanunen kabul edilmeyen gider, gelir tablosunda dağıtılabilir ticari karı azaltmaktadır. Bu ise daha az kar dağıtılması ve daha az stopaj yapılması demektir. Bu da kar dağıtım stopajı açısından vergi ziyaı riskini ortaya çıkarmaktadır.
Cevap : Şahsi harcamalar şirkete fatura ettirilemez. Hukuka aykırı bir işlem için yorum yapamayız. Gelir ve kurumlar vergisi de ticari kazancın tespitinde GVK 40 madde de sayılmıştır.
|