07.03.2024 11:28 |
(Üye)
|
Soru : Sınırlı Sorumlu işletme kooperatifiyiz kurumlar vergisine tabiyiz . 2023 yılı enflasyon düzeltmesi yapmadan önce Bilançomuzda gayrimenkul satışlarından dolayı kar gözükmektedir. Enflasyon düzeltmesi yapılmış bilançomuzda bu sefer geçmiş yıl zararı doğmaktadır. Tasfiye süreci başlayacak olan kooperatifimizde herhangi bir demirbaş ve gayrimenkul aktifimizde bulunmamakadır.
Enflasyon düzeltmesi öncesi bilancoda oluşan karımızı koperatıf ortaklarına dagıtabılırmıyız .
Cevap : Zarar dönüşen kar için aşağıdaki kayıt 2024 yılında yapılır ve kar otaklara dağıtılır. Aktif de G. menkulün olup olmamasının önemi yok.
580 (B) 570(A)
|