Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 11.03.2024 09:11 (Üye) Soru : Merhaba Üstadım; 1975 yılındı kurulmuş bir yapı koop. var. Muhtelif tarihlerde alınmış G.Menkulleri bulunmaktadır. 2004 yılındı Kur.Vergisi mükellefiyeti bulunmadığı için tercihen enflasyon düzel. yapılmamış. 2023 için enflasyon düzeltmesi yapmak istiyoruz. Bu durumda düzeltme başlangıç tarihini iktisap tarihi(70-80'li yıllar) olarak alabilir miyiz. Tebliğde 2004 olarak zikredilmiş olmasına rağmen, özün önceliği ilkesi gereği ve 2004 yılında mükellef olmaması bizim düzeltmemiz için makul gerekçe olarak değerlendirilebilir mi. Görüşlerinizi rica ederiz. Saygılarımızla

Cevap : Düzeltme başlangıcını 2004/Aralık ayından itibaren dikkate alınacağı görüşündeyiz. (KV mükellefiyet başlangıcı bu tarih den sonra ise Mükellefiyet başlangıç tarihi dikkate alınır.)
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.