Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 11.03.2024 09:10 (Üye) Soru : Metal ve cevheri hurda geri dönüşümünden elde edilen pik dökümü faaliyetini yürüten bir mükellef satışlarında tevkifat uygulamalımıdır, eğer uygulayacaksa Tevkifat Kodu ve Tevkifat oranı kaçtır ?

Cevap : Cevherden, hurdadan veya diğer hammaddelerden üretilen demir-çelik ve alaşımlarından mamul her türlü uzun (çubuk, inşaat demiri, profil, kangal demir, filmaşin, tel, halat, hasır, boru, lama vb.) veya yassı (levha, sıcak haddelenmiş yassı ürünler, soğuk haddelenmiş yassı ürünler ve kaplanmış yassı ürünler vb.) demir-çelik ve alaşımı ürünler girmektedir. KDV tevkifat oranı 5/10 dur. DEMİR-ÇELİK VE ALAŞIMLARINDAN MAMUL EŞYA (KAPI, KAPI KOLU, KÖŞEBENT, VİDA, SOMUN, VİDA SOKETİ, DÜBEL, KİLİT, ÇİVİ, FLANŞ, MAŞON, DİRSEK, KANCA, MENTEŞE, YAY, BİLYA, RULMAN, ZİNCİR VB.) TESLİMLERİNDE TEVKİFAT UYGULANMAZ.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.