Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 11.03.2024 16:55 (Üye) Soru : Merhaba. şahıs şirketi üzerinden yıllık gelir vergisi mükellefiyeti bulunan ve aynı zamanda da sabit bir işyerinde ücretli olarak çalışan mükellefin sigortası 4B'den değil 4A'dan ödenmektedir. Bununla birlikte elde ettiği ücret beyan sınırının altında kalmakta ve sadece elde ettiği ticari kazanç beyana tabi olmaktadır. Bu mükellefin yıllık gelir vergisi beyannamesinde kazanç oluşması halinde ücret elde ettiği işveren tarafından ödenen SGK primleri ticari kazancından indirim konusu yapılır mı? Teşekkürler.

Cevap : Bu mükellefin yıllık gelir vergisi beyannamesinde kazanç oluşması halinde ücret elde ettiği işveren tarafından ödenen SGK primleri ticari kazancından indirim konusu YAPILMAZ Çünkü Ücret geliri birleştirilmemektedir. (haddin altında kaldığı için)
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.