Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 11.03.2024 17:35 (Üye) Soru : Üstadım ; Meslek mensubuyum. 2023 yılında aktifime kayıtlı binek otomobilimi sattım.80.000.-TL bir kar oluştu.Bu karı beyan edebilmek için Yıllık gelir vergisi Beyannamemin Serbest Meslek Kazancı bölümünde aracın alış, satış bedelini ve araç satışı ile alakalı karı Serbest Meslek kazanç dökümüne ekledim. Vergi dairesi iade işlemlerimde bunun bildirimin yanlış olduğunu ve Kdv Beyannamelerimler tutarsızlık oluşturduğunu bildirdi. Binek otomobil satışı ile alakalı .80.000.-TL karı Yıllık gelir vergisi Beyannamesinde hangi sütuna yazmak gerekir. Saygılarımla,

Cevap : Satış karı e-smm düzenlediğiniz tarih itibari ile SM Kazanç defterine gelir olarak kayıt edilir .Ayrıca Yıllık Beyanname de beyan edilme. KDV Beyannamesinde elbette tutarsızlık olur. Yazı ile bu durumu izah ediniz .VD Bu işlerden anlayan Şef veya Md. Mv ile görüşünüz. Memur un bilgi düzeyi yetersiz kalabilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.