Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 15.03.2024 10:32 (Üye) Soru : merhaba, Kırtasiye malzemeleri satan bir LTD.ŞTİ.yiz. firmamızda 4-a lı olarak calışan 5 personelimiz var. Firmamız şartları sagladıgı için, her personele, MUH-SGK da (aylık prim ve hizmet belgesinde) SGK 5510 % 5 indirimden faydalanmaktadır. 11 mart 2024 itibari ile bir 4-a kapsamında yeni işçi alımımız oldu. bu yeni personelimiz için de, MUH-SGK da aylık prim ve hizmet bildirgesinde, 5510 %5 sgk indiriminden faydalanmak istiyoruz. bunun icin ne yapmalıyız ? 2 - sgk 'ya elden veya e-sgk olarak , herhangi bir bildirim yapmamız gerekiyor mu? işçi girişi 11 mart itibari ile oldu. bunun bir süresi var mı ? tesekkurler

Cevap : Bu indirim kapsamında özel sektör işverenlerince ödenmesi gereken, sigortalıların prime esas kazançları üzerinden hesaplanan malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları işveren hissesinin 5 puanlık kısmı Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından karşılanmaktadır. 01.10.2008 tarihinden itibaren süresiz uygulanmaktadır. Yararlanma şartları: Aylık prim ve hizmet belgesinin / muhtasar ve prim hizmet beyannamesinin yasal süresinde verilmesi, Primlerin yasal süresinde ödenmesi, Türkiye genelinde Kuruma borcun bulunmaması (varsa da yapılandırılmış/tecil ve taksitlendirilmiş olması ve düzenli ödenmesi), Kayıt dışı sigortalı çalıştırılmaması, sahte sigortalı bildiriminde bulunulmaması gerekmektedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.