Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 11.03.2024 18:51 (Üye) Soru : Merhabalar sayın Danışman, 2022-05 döneminde yurt dışı firmasıyla yapılan 50.000,00 USD'lik kredi sözleşmemiz bulunmaktadır. Krediyi firmamız almıştır.Bu sözleşmeye istinaden damga vergisi beyan edilmiştir. 2022-10 döneminde bu firmayla ihracat sözlemesi yapılmış ve bize 415.053 usd borçlanmıştır. Aldığımız bu krediye istinaden y.dışı firmasına anapara yada faiz ödemesi yapılmamıştır. Yeni yapılan bir sözleşmeyle bize olan borçlarından alacaklarını düşmek istemekteyiz. Mahsuplaşma sözleşmesine istinaden damga vergisi beyan etmemiz gerekiyor mu ? Bilgilendirmeniz için şimdiden teşekkür ederiz. iyi çalışmalar

Cevap : Yeni sözleşme düzenlenmesi halinde elbette DV hesaplanacaktır. mahsuplaşma sözleşmesin de rakam olmaz ise DV hesaplanır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.