Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 12.03.2024 09:08 (Üye) Soru : Merhaba bağımlı mali müşavir olarak bir a.ş de 15 gün çalışıyorum. ortaklarının aynı olduğu başka bir şirkette de çalışmadığım 15 günde bağımlı mali müşavir olarak çalışabilir miyim? soruma Her iki mükellefin de beyannameleri Kim tarafından gönderiliyor. Sizin Şirket şifresi ile sadece Bir mükellefin beyannamelerini göndermeniz gerekir. Bu mükellef de de tam ay çalışmanız gerekir. olarak cevap verdiniz. 15 gün çalıştığım şirkette ben veriyorum. Diğer şirket henüz kurulmadığı için sorumu sormuştum. Tam zamanlı çalışma zorunluluğu hangi kanuna göre zorunlu öğrenebilir miyim?(SGK veya VUK a göre mi? Ben emekli mali müşavirim çalıştığım şirkette sgdp ödeniyor. ve buşirkette sadece 15 gün çalışıyorum. 15 gün çalıştığım için sgk veya vuk a göre cezası var mıdır? Örneğin beyannamelerin reddedilmesi vb.cezalr olabilir mi? Teşekkürler.

Cevap : 3568 sayılı kanuna göre Çalışma Usul ve esasları yönetmeliğine göre Tam ay çalışılması zorunludur. Emekli olarak çalışmak bu kuralı değiştirmez.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.