Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 12.03.2024 13:28 (Üye) Soru : Üstadım Merhabalar, Firmamız yazılım hizmet ihracatı yapmaktadır, %50 İstisnanın hesaplama tutarını bulabilmek için faaliyet karından mı hesaplama yapmamız gerekiyor yoksa dönem karından mı hesaplama yapmamız gerekir. ilginize teşekkür ederim

Cevap : % 50 Oranı % 80 olmuştur. KVK 10/ (1) ğ maddesindeki şartlar göre Bu Faaliyetlerinden elde ettikleri kazançları dan hesaplama yapılır. Dönem karı; Bir dönem içinde faaliyetten elde edilen kazançlar toplamıdır. KVK 10/ (1) ğ- Türkiye'de yerleşmiş olmayan kişilerle, işyeri, kanuni ve iş merkezi yurt dışında bulunanlara Türkiye'de verilen ve münhasıran yurt dışında yararlanılan mimarlık, mühendislik, tasarım, yazılım, tıbbi raporlama, muhasebe kaydı tutma, çağrı merkezi, ürün testi, sertifikasyon, veri saklama, veri işleme, veri analizi ve ilgili bakanlıkların görüşü alınmak suretiyle Maliye Bakanlığınca belirlenen mesleki eğitim alanlarında faaliyette bulunan hizmet işletmeleri ile ilgili bakanlığın izni ve denetimine tabi olarak eğitim ve sağlık alanında faaliyet gösteren ve Türkiye'de yerleşmiş olmayan kişilere hizmet veren işletmelerin münhasıran bu faaliyetlerinden elde ettikleri kazancın, elde edildiği hesap dönemine ilişkin kurumlar vergisi beyannamesinin verilmesi gereken tarihe kadar tamamının Türkiye’ye transfer edilmesi şartıyla, %80’i.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.