12.03.2024 13:33 |
(Üye)
|
Soru : Serbest meslek erbabı olarak mimarlık mükellefiyetliğim vardır . e serbest meslek makbuzu kullanıyorum.
Bir tüzel kişinin ofisi için mimari hizmet verdim . (50.000.-TL ) Mimari hizmetin yanında ofis mobilyalarının bazılarını satın aldım ve bu satın aldıklarımı üstüne kar ekleyerek müşteriye teslim edeceğim. (370.000 tl )
Soru: 1-Mimar olarak toplam rakam olan 420.000 tl ye mi stopaj mı uygulayacağım? Yoksa Mimarlık hizmeti için stopajlı ayrı bir makbuz (50.000 tl için) , ürünler için stopajsız %10 kdv den ayrı iki ayrı makbuz mu düzenlemem gerekiyor ? (fatura gibi , 308.333,33 +kdv )
2-Tamamına stopaj uygulayacaksam Kdv oranı mobilyalarda %10 , kdv oranım ne olacak ?
Şimdiden teşekkür edeirm .
Cevap : Yapılan satış Mimarlık hizmeti değildir. Demir baş satışıdır. Düzenlenecek e-smm de GV stopaj olmaz. % 10 KDV hesaplanır. Mimarlık hizmeti için ayrı makbuz düzenlenir. % 20 GV stopajı ve % 20 KDV hesaplanır.
|