13.03.2024 10:56 |
(Üye)
|
Soru : Merhaba,
12.03.2024 tarihinde Büromuza devir olarak başka bir meslek mensubundan gelen bilançoya tabi gelir vergisi mükellefinin defterlerinin 2024 yılında e-defter olarak tutulması gerekirken 2024 yılı için e-defter başvurusu yapılmayıp kendisi için noterde kağıt defter tasdik ettirildiğini tespit ettik.
e-defter başvurusunu bugün itibariyle yapmamız halinde bu durumun Cezai müeyyidesi nedir, nasıl bir yol izlemeliyiz
Saygılar
Cevap : Süresinde başvuru yapılmayan ve tutulmayan e-defter hiç tutulmamış sayılır. Fiks bir ceza tanımı olmaz Ceza VUK 30- 341-342 . Maddeler uygulanır. Bu gün başvuru yapılması bu durumu değiştirmez.
|